Sākums
Ruta Štelmahere "Kalps"

Ruta Štelmahere "Kalps"

Dzejas krājums

"Kamēr grāmatas autore klīst pa ciematu un pilsētu ielām, gar muižām, pilīm, baznīcām un mazām noskretušām savrupmājām, kāds viņai seko. Kamēr viņa iet caur tumšu, noslēpumainu mežu vai miglainā pļavas kafejnīcā vēro akmeņu dīgšanu, kāds lej tēju no mākoņa lejkannas. Kamēr caur dažādu gadsimtu logiem viņa nekautrīgi cenšas saskatīt pazīstamus vaibstus un izdomātas sejas, kāds caur mūžīgu logu vēro arī viņu. Mūžīgais Kalps, kurš veido daudzdimensionālu kopainu, kamēr viņa atklāj tikai sīku detaļu ēnas." (Ruta Štelmahere)

Frīdrihs Nīče “Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei”

Frīdrihs Nīče “Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei”

Sastādījis un no vācu valodas tulkojis Igors Šuvajevs

Krājumā iekļauti divi vācu filozofa Frīdriha Nīčes teksti  “Par vēstures derīgumu un kaitīgumu dzīvei” un “Par patiesību un meliem ārpusmorālā nozīmē” (1873).

"Tos abus var dēvēt par nesavlaicīgiem, laikam neatbilstīgiem, un latviski varbūt tie tādi ir arī patlaban. Vienu var dēvēt par mēģinājumu noskaidrot, cik nevēsturisks ir cilvēks (kultūra, tauta), neraugoties uz šķietamo vēsturiskumu — vēstures pielūgšanu, aizbarikādēšanos ar to. Otru var dēvēt par mēģinājumu noskaidrot melu, melošanas zelšanu, kad nespēj izturēt patiesību vai pat netiecas pēc patiesības. Abus rakstus var dēvēt arī par kultūrkritiskiem, piebilstot, ka Nīče šajos darbos pārbauda, asina savu spalvu." (Igors Šuvajevs)

Kristīne Želve "Grosvaldi"

Kristīne Želve "Grosvaldi"

Beletrizēta dzimtas biogrāfija

"Šis melnbaltais, gaišas kafijas nokrāsā tonētais kabinetfoto, kurā redzami četri no Grosvaldu bērniem, tapis 1895. gadā salonfotogrāfa Emanuela von Egerta darbnīcā Aleksander Strasse 6. Fons ir gaišs, neitrāls – atšķirībā no citiem tajā laikā fotosalonos tapušajiem attēliem ar orientāliem dārziem, oranžērijām, romiešu kolonnām un balsutrādēm apgleznotām drapērijām fonā, ampīra krēslu atzveltnēm vai damasta mēbeļaudumiem. Kvarteta centrā ir Grosvaldu vecākā meita Mērija Vilhelmīne Doroteja, saukta par Dorhenu vai Lullū, gaišā linu muslīna (vai zīda) kleitā ar bagātīgi krokotām piedurknēm un rozīšu rotājumu, frizūra gan ir vienkārša un atturīga, nekādi Amora mezgli vai a la Stefanie varētu pat būt, ka viņas mati ir sapīti vienkāršā bizē (“..es atspraužu savus matus, lai tie krīt man pār plecu vienkāršā bizē, lai tā mani sargā un rāda viņam, cik es vēl jauna,” viņa rakstīs dažus gadus vēlāk savā dienasgrāmatā par nakti, kurā kāds vēlīns Grosvaldu nama ciemiņš vērsies viņā ar pārāk ciešu un pētīgu skatu) – bet šajā bildē Mērijai ir četrpadsmit, balta krokota kleita un vienkārša bize pār muguru."

(No topošās grāmatas)

 

 

Niklāvs Strunke

Niklāvs Strunke

Monogrāfija par mākslinieku Niklāvu Strunki (1894-1966).

“Strunke ir mākslinieks šī vārda īstā nozīmē, ar daudzām vērtībām, bet arī ar visām neērtībām, kas piemīt šai retajai ļaužu sugai.” (Boriss Vipers)