Menu

Voldemārs Irbe

Valda Knāviņa

Latvijas mākslas klasiķiem veltīto sēriju papildina grāmata par leģendāro 20. gadsimta 20.–30. gadu personību Voldemāru Irbi (1893–1944).

Voldemārs Irbe, tautā dēvēts par baskāji Irbīti, ir mākslinieks, kura īpašais izteiksmes veids mākslā ienesa naivu un savā skatījumā pārliecinošu pasaules izpratni.

Intuitīvi apjauzdams un izmantodams pasteļglezniecības priekšrocības, viņš atklāja šī glezniecības veida patiesās iespējas un vērtības, apliecināja tā vienreizību un tiesības pastāvēt citu tehniku vidū.

Voldemārs Irbe

Irbes oriģinālais rokraksts un tehniskie paņēmieni veidojās jau 20. gadu sākumā, un viņa prasme strādāt ar pasteli laika gaitā pilnveidojās, izpildījums kļuva daudzveidīgāks un komplicētāks. Irbes darbu tēmu loks ietver sadzīves ainas, kurās viņš pats bija klāt, dabasskatus, kas valdzināja, puķes, kas pašam patika. Irbe attēloja to, ko redzēja un kas šķita uzmanības vērts – dievkalpojumus, krogus, amatnieku darbnīcas, trūcīgu ļaužu mitekļus, tirgus un ielu burzmu. Savus darbus dzīves laikā Irbe par “mazu melnu naudiņu” piedāvāja pirkt gan ielās, krogos, gan paša atvērtajās izstādēs-tirgotavās. Ievērojama daļa “Irbes”, kas savā laikā nopirkti, joprojām ir daudzos dzīvokļos Latvijā un ārzemēs.

Voldemārs Irbe

Vairāk par:
Arno Jundze. Grāmata par baskāji mākslinieku

 

Sērija “Latvijas mākslas klasika” ir neliela izmēra grāmatas, kas ērti uztveramā veidā ļauj iepazīt Latvijas mākslas klasiķu darbus un to tapšanas apstākļus. Grāmatas ietver pilnu teksta tulkojumu angļu valodā, plašu reprodukciju klāstu, kā arī laika joslu, kurā latviešu mākslinieku dzīvi iespējams skatīt pasaules notikumu kontekstā.

Vēl sērijā “Latvijas mākslas klasika”.

360 grādu fotogrāfija sadarbībā ar Jelgavas tipogrāfiju.

Voldemārs Irbe

2015
Latviešu un angļu valodā
Māksliniece: Anta Pence
128 lpp., mīkstais sējums ar atlokiem, ISBN 978-9934-512-56-8
125 darbu reprodukcijas; 44 dokumentāli attēli
Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dina un Jānis Zuzāni

Pastāsti tālāk: