Menu

Vija Zariņa

Sastādītāja Ieva Rupenheite

Albumā par Viju Zariņu var iepazīties ar mākslinieci pašu Andas Treijas un Ievas Rupenheites rakstos un sarunās, kā arī gūt iespaidus par viņas daiļradi gandrīz trīsdesmit gadu garumā, no 1998. gada līdz 2017. gada vasarai.

Mākslā man patīk just pārlaicīgumu. Nevis vecmodīgumu. Un māksliniekam jābūt kā antenai. Kā uztvērējam. Man liekas, ka vizuālajai mākslai ar pliku stāstu ir par maz. Ir jābūt noslēpumam.

Vija Zariņa
Vija Zariņa

 

“Gleznas, zīmējumi un autortehnikās radītie mākslas darbi apvienoti nosacīti tematiskās daļās, kuru nosaukumos dota arī neliela ievirze to izpratnei. Māksliniece Vija Zariņa ik pa laikam atgriežas pie sev mīļām tēmām – vai tie būtu gleznojumi uz daudz pieredzējuša koka virsmām vai bagātīgi strukturētas klusās dabas ar metafiziski izvietotiem priekšmetiem, tāpēc radošā darbība ir projicēta nevis laika nogrieznī, bet gan tematiski,” tā albuma sastādītāja Ieva Rupenheite.

Vija Zariņa

Vijai ir viena pavisam neliela formāta glezna, jau pasen gleznota, kuras motīvs katram atpazīstams, pareizāk sakot, katra piedzīvots: lietus lāsēm klāta loga rūts, caur to paveras telpa, kurā iezīmējas rudenīgu koku aprises, uzarts tīrums, varbūt pat rudas zāles klāta pļava, pelēku krūmu puduri, aiz tiem nojaušama meža mala. Nedaudz skumji… Visu apņem migla un dzestrs valgums. Ilgāk skatoties, sāc sajust pat zemes un kritušo lapu smaržu – rudens smaržu. Apņem mijkrēslis ar savu noslēpumu kā Džeimsa Abota Makneila Vistlera “Noktirnēs”. Piemēram, “Noktirne zilā un sudrabā. Venēcijas lagūna” vai “Noktirne zilā un sudrabā. Vecais Batersitas tilts”. Man īpaši patīk nosaukt visus trīs mākslinieka vārdus, pirms teikt Vistlers – gleznotājs ar savu estētisma virziena pārliecību, ka mākslinieciskais jūtīgums ir vienīgā nopietni ņemamā lieta. Mākslā tas vienmēr fascinē un grūti tam pretoties. Vai vajadzētu?… Fakts, ka ne jau arī katram gleznotājam tas dots. Tieši jūtīgums ir tas, kas mani uzrunā daudzos Vijas Zariņas gleznojumos, un iespējams, tieši to es tur meklēju.

Anda Treija
Vija Zariņa

 

Vairāk par:
Kultūras Rondo. “Paralēli” – Vija Zariņa un Kaspars Zariņš meditatīvās izstādēs “Arsenālā”

 

 

 

Vija Zariņa

2017
Latviešu un angļu valodā
Sastādītāja: Ieva Rupenheite
Tekstu autori: Anda Treija, Ieva Rupenheite. Literārā redaktore: Cilda Redliha
Tulkotājs angļu valodā: Filips Birzulis. Angļu tekstu korektore: Iveta Boiko
Dizains: Anna Aizsilniece. Attēlu apstrāde: Jānis Veiss
Foto: Normunds Brasliņš, Aiga Rēdmane, Jānis Deinats, Andrejs Verhoustinskis, Imants Prēdelis, Kaspars Zariņš, Vija Zariņa un no Vijas Zariņas personiskā arhīva
272 lpp., mīkstais sējums, ISBN 978-9934-565-23-6
Atbalsta: Dina un Jānis Zuzāni

Pastāsti tālāk: