Menu

Septiņas dienas mākslas pasaulē

Sāra Torntone

Rakstnieces un mākslas socioloģes Sāras Torntones (Sarah Thornton) grāmata „Septiņas dienas mākslas pasaulē” (Seven Days in the Art World) aizraujošā veidā atklāj mūsdienu mākslas pasauli.  Torntone teikusi, ka vēlējās uzrakstīt grāmatu, kāda viņai pietrūka, kad pati bija mākslas vēstures studente. Šobrīd „Septiņas dienas mākslas pasaulē” lasāma septiņpadsmit valodās,

kā mācību literatūra tiek izmantota vairākas universitātēs, un ne velti The New York Times to atzinis par vienu no labākajām grāmatām par laikmetīgo mākslu.

Sāra Torntone grāmatā, kas ietver vairāk nekā četrus gadus ilgu izpētes darbu, mēģinājusi atklāt mākslas pasaules dziļākās sociālās struktūras. Katra no septiņām nodaļām – “Izsole”, “Kritikas grupas nodarbība”, “Gadatirgus”, “Balva”, “Žurnāls”, “Mākslinieka darbnīcas apmeklējums” un “Biennāle” – ir viena diena vienas institūcijas dzīvē.

Katrā no “dienām” tiek atlobīta konkrētās institūcijas virskārta, atsedzot hierarhiju, galvenos spēlētājus un viņu ieradumus, cerības, netikumus un savstarpējās attiecības. Kolekcionāru, mākslas dīleru, kuratoru, mākslinieku, mākslas studentu, galeristu un izsoļu namu darbinieku citāti sapludināti dokumentālam romānam pietuvinātā formā, uzburot izteiktu klātbūtnes sajūtu.

Elīna Sproģe

Pirmā nodaļa “Izsole” ir sīks pārskats par Christie’s vakara izsoli Ņujorkas Rokfellera centrā. Nodaļa “Kritikas grupas nodarbība” aplūko leģendāru Kalifornijas Mākslas institūta (CalArts) semināru. Nodaļas “Gadatirgus” darbība risinās Šveicē, atklājot Art Basel. Ceturtajā nodaļā “Balva” ir aplūkota Lielbritānijas Tērnera balva dienā, kad žūrija pieņem lēmumu, kurš no četriem izvēlētajiem māksliniekiem iegūs galveno balvu. Nodaļā “Žurnāls” no dažādiem skatpunktiem aplūkoti ar mākslas kritikas funkcijām un neatkarību saistīti jautājumi. “Mākslinieka darbnīcas apmeklējums” galvenais varonis ir mākslinieks Takasi Murakami, savukārt pēdējā nodaļa “Biennāle” norisinās Venēcijā.

Sāra Torntone studējusi mākslas vēsturi un socioloģiju. Par laikmetīgo mākslu rakstījusi tādiem izdevumiem kā The Economist, Artforum, The Guardian, The New Yorker, regulāri piedalās diskusijās, kā arī sniedz lekcijas muzejos, universitātēs u. c.

Vairāk par:
Mākslas pasaule kā detektīvromāns. Elīnas Sproģes intervija ar Sāru Torntoni
Fragmenti no grāmatas I un II nodaļas

Septiņas dienas mākslas pasaulē

2014
No angļu valodas tulkojis Mārtiņš Zelmenis
Uz vāka: Kristaps Ģelzis iekārto izstādi 54. Venēcijas biennālē
Māksliniece: Dita Pence
320 lpp., mīkstais sējums, ISBN 978-9934-512-43-8

Pastāsti tālāk: