Menu

Rūdolfs Pērle

Dace Lamberga

Par Rūdolfu Pērli grāmatas autore, mākslas zinātniece Dace Lamberga saka, ka līdzīgs latviešu mākslā viņam nav neviens. „Rūdolfs Pērle kā personība un kā mākslinieks bija izteikts savrupa radošā ceļa gājējs, spilgti individuāls, sevī noslēgts, ne ar vienu citu nesajaucams radošs gars. Gleznotāja būtībai bija tuva latviskā mentalitāte, taču mākslā viņš ļāva valdīt vispārcilvēciskām tēmām un noskaņām, kas stāv pāri zemju robežām un tautu atšķirībām.“ Pērles daiļrade saistāma ar simbolisma virzienu. Tiek pat uzskatīts, ka viņš ir vienīgais īstais simbolists latviešu mākslā.

Pērles ainavu zīmējumos, eļļas un akvareļa gleznojumos dominē savdabīgi rēgainu, fantastisku tēlu un nereālu formu pasaule. Tomēr kā atsevišķu jaunrades posmu gribētos izcelt arī Pērles puķu akvareļgleznojumus.

Latviešu 20. gadsimta sākuma mākslā neatradīsim nevienu citu gleznotāju, kuru tā saistītu ziedu netverami fantastiskās formas, maigā krāsainība.

Zināms, ka Rūdolfs Pērle par vienu no laikmeta nozīmīgākajiem māksliniekiem atzinis Mikaloju Konstantinu Čurļoni. Lai gan laika biedri, abi mākslinieki tā arī dzīvē netikās.

Grāmata aizsāk „Neputna” ilgi loloto ieceri – grāmatu sēriju „Latvijas mākslas klasika”. Tās ir neliela izmēra grāmatas, kas ērti uztveramā veidā ļautu iepazīt mūsu mākslas klasiķu darbus un to tapšanas apstākļus. Līdzīgi kā „Neputna” laikmetīgās mākslas sērija „Studijas bibliotēka”, arī „Latvijas mākslas klasika” ietver pilnu teksta tulkojumu angļu valodā un plašu reprodukciju klāstu. Atraktīvs papildinājums grāmatas beigās ir laika josla, kurā latviešu mākslinieku dzīvi iespējams skatīt pasaules notikumu kontekstā, atklājot kopsakarības, paralēles vai vienkārši interesantas sakritības.

Vēl sērijā “Latvijas mākslas klasika”.

Rūdolfs Pērle

2014
Latviešu un angļu valodā
Māksliniece: Anta Pence
96 lpp., mīkstais sējums ar atlokiem, ISBN 978-9934-512-22-3
64 darbu reprodukcijas; 4 dokumentāli attēli

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Dina un Jānis Zuzāni

Pastāsti tālāk: