Menu

Nolādētie toskānieši

Kurcio Malaparte

Kurcio Malapartes (1898–1957, Curzio Malaparte) pēckara gados tapusī eseju grāmata “Nolādētie toskānieši” (Maledetti Toscani, 1956) ir Malapartes veltījums dzimtajai Toskānai. “Ar smeldzīgu cinismu un dzēlīgu ironiju piesātināta atzīšanās mīlestībā šim apbrīnojamajam Itālijas novadam, taču brīžiem “toskānietis” šai tekstā pārvēršas par simbolisku tēlu, kurā savus vaibstus var saskatīt dažādu tautu pārstāvji,” raksta Dace Meiere, pateicoties kuras tulkojumam šis darbs lasāms latviski. Tulkojums ir novērtēts ar Latvijas Literatūras gada balvu.

Ja man vajadzētu uzzīmēt toskāniešu portretu, es viņus gleznotu ar kalsnām krāsām: ne jau ar izbalojušām – tieši ar kalsnām. Un, iespējams, es viņus negleznotu eļļā, lai arī Toskānas eļļa ir laba, – drīzāk es viņus ieskrāpētu ar sauso adatu.
Sejas ovālu es iegravētu ar vienu vienīgu līniju no deniņiem līdz zoda smailei – bez nedrošības, nožēlas vai iedrebēšanās. Džoto, Mazačo, Sandro Botičelli manierē. Katrā ziņā ne Mikelandželo manierē, jo viņš florenciešus zīmēja tā, it kā viņi būtu romieši no Trastēveres, padarīja viņu sejas tuklas, piestūķēja viņus ar pupām, kas sacepinātas ar cūkgaļu, padarīja daudz prāvākas viņu pieres, uzacis, lūpas, bet acis zīmēja apaļas un izvelbtas, degunus – spēcīgus, pat muskuļotus, žokļus – skarbus, zodus – barokālus un matus tik izspūrušus, it kā tos būtu pluinījis kāds nikns un augstprātīgs vējš, droši vien široko, kas vienmēr ir dzeltens un sasvīdis vai, kā mēdz sacīt Orbetello, atkārtojot sicīliešu teicienu: “Široko gaisu padara tumšu un smird pēc siera.”

Kurcio Malaparte “Nolādētie toskānieši”
Kurcio Malaparte / Alinari

Malaparte, īstajā vārdā Kurts Ēriks Sukerts, dzimis Toskānā, Prato. Pseidonīms „Malaparte”, kas itāļu valodā nozīmē „sliktā puse” radies saspēlē ar Napoleona Bonaparta ģimenes vārdu, kas savukārt nozīmē – „labā puse”. Karjeru Malaparte sāk kā žurnālists. Pirmā pasaules kara laikā bijis frontē, tajā laikā atbalstījis itāļu fašisma ideoloģiju, pret ko vēlāk asi vērsās. Otrā pasaules kara laikā Malaparte kā kara žurnālists apceļo Dienvidslāviju, Besarābiju, Ukrainu un Somiju (pa ceļam piestājot arī Rīgā). Divi zināmākie Malapartes darbi – daļēji dokumentālie romāni Kaputt (1944) un „Āda” (La Pelle, 1949, latviski 2001) – tapuši karā pieredzētā iespaidā. Pēc romāna „Āda” motīviem itāļu režisore Liliāna Kavāni uzņēmusi tāda paša nosaukuma filmu.

Unikāla Malapartes liecība, kas saglabājusies līdz mūsdienām, ir viņa paša projektētā māja Casa Malaparte Kapri salā, kuras fotogrāfija (autors Andrejs Grants) iekļauta grāmatā. Casa Malaparte jeb casa come me (māja kā es pats) ir izcils Itālijas modernās arhitektūras paraugs. Tā atrodas Kapri salas austrumos uz 32m augstas klints. Nokļūt līdz tai var, vai nu mērojot ceļu no Kapri kājām, vai ar laivu, kur ceļa galā sagaida 99 pakāpieni.

„Neputna” izdevums „Nolādēti toskānieši” ir īpašs arī ar tajā iekļautajām vairāk nekā divdesmit fotogrāfijām no leģendāro brāļu Alinari 1852. gadā Florencē dibinātās fotodarbnīcas Fratelli Alinari arhīviem. Fratelli Alinari uzņēma ne tikai portretus, bet iemūžināja fotogrāfijās arī arhitektūru, mākslas darbus, vēstures pieminekļus un sava laika vidi. Mūsdienās fotogrāfijas un komunikāciju jomā Fratelli Alinari ir pasaulē vecākais joprojām strādājošais uzņēmums, savukārt Alinari Archives glabājas aptuveni četri miljoni fotoattēlu. Šī unikālā krātuve arī mums dod iespēju ieskatīties Toskānas pagātnes sejā.

Kurcio Malaparte / Alinari

Vairāk par:
Radio mazā lasītava. Kurcio Malaparte “Nolādētie toskānieši”
Grāmatu stāsti “Nolādētie toskānieši un “Vai pakļautie spēj runāt”

Nolādētie toskānieši

2014
No itāļu valodas tulkojusi Dace Meiere
Māksliniece: Anna Aizsilniece
176 lpp., puscietais sējums, ISBN 978-9934-512-45-2

Pastāsti tālāk: