Menu

Maija Tabaka un Rietumberlīne

Sastādītāja Ivonna Veiherte

Reizē ar izstādi “Maija Tabaka un Rietumberlīne” (LNMM izstāžu zālē “Arsenāls”) klajā nāk izstādes katalogs, kurā Maijas Tabakas un Rietumberlīnes mākslinieku darbu reprodukcijas papildina intervija ar mākslinieci, kritiķu teksti, kā arī Maijas Tabakas Rietumberlīnes draugu atmiņas. Izdevums tapis sadarbībā ar “Galerija 21”, un tas lasāms latviešu un vācu valodā.

Maija Tabaka

“Vācu mākslas kritiķi Maiju Tabaku kopš viņas uzturēšanās Rietumberlīnē 1977.–1978. gadā un lielās 1979. gada personālizstādes mākslinieku namā “Betānija” vēl aizvien turpina dēvēt par “paradīzes putnu”. Jauniegūtie draugi Maiju bija nosaukuši par “padomju grāfieni”.

Uz Rietumberlīnes sabiedrību viņa atstāja iespaidu gan ar savu spožo glezniecību, gan pašas efektīgo tēlu. Savukārt māksliniecei no Padomju Latvijas tur pavadītais laiks bija necerēta un vienreizēja iespēja izrauties pasaulē un sajust “vēju zem spārniem”.

Kā tieši Maijai Tabakai radās šī izdevība, kā viņa jutās no tālaika padomju īstenības tik atšķirīgajos apstākļos, ar ko draudzējās, kādas bija viņas attiecības ar šo “pilsētu-salu”? Un kā Maijas Tabakas gleznas šodien jūtas Rietumberlīnes kolēģu darbu kontekstā? “Maija Tabaka un Rietumberlīne” lūkos sniegt atbildes uz šiem jautājumiem. Tās kodolu veido Maijas Tabakas sešas “Berlīnes cikla” gleznas, kas ir īpaši nozīmīgi darbi ne tikai pašas mākslinieces daiļradē, bet arī visas Latvijas pēckara mākslas kopainā,” tā izstādes kuratore un kataloga sastādītāja Ivonna Veiherte.

Maija Tabaka

Katalogā iekļautas Maijas Tabakas un Rietumberlīnes mākslinieku – Volfa Fostela (Wolf Vostell), Salome (Salomé, īstais vārds Wolfgang Ludwig Cihlarz), Dītera Mazūra (Dieter Masuhr), Rainera Fetinga (Rainer Fetting) – un citu starptautiski nozīmīgu autoru darbu reprodukcijas. Savukārt rakstu daļā Ivonna Veiherte, Jānis Borgs, Barbara Štraka, Kristiāna Bauermeistere, Ulrihs  Bērs, Ekharts Gillens, Ginka Šteinvaksa, Volfgangs Millers un Hanness Bēringers. Izdevuma noslēgumā Barbaras Štrakas saruna ar Maiju Tabaku.

Maija Tabaka

 

 

 

 

 

Maija Tabaka un Rietumberlīne

2017
Latviešu un vācu valodā
Sastādītāja: Ivonna Veiherte. Dizains: Inga Ģibiete
Tekstu autori: Ivonna Veiherte, Jānis Borgs, Barbara Štraka, Kristiāna Bauermeistare, Ulrihs Bērs, Dr. Eckhart J. Gillen, Ginka Šteinvaksa, Volfgangs Millers, Hanness Bēringers
Redaktores: Antra Bula (latviešu val.), Anke Paula Böttcher (vācu val.)
Tulkotāji no vācu valodas: Elgita Polloka, Antra Bula
Tulkotāji vācu valodā: Christine Circenis, Antra Bula
240 lpp., mīkstais sējums, ISBN 978-9934-8197-4-2
Atbalsta: “Skonto Group”, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Latvijas Mākslinieku savienība, Mūkusalas Mākslas salons, galerija “Daugava”, “TV Rīga 24”, Dina un Jānis Zuzāni

Pastāsti tālāk: