Menu

Maija Kurševa

Tomass Pārups

“Studijas bibliotēkā” grāmata par Maiju Kurševu. Grāmatas autors – Tomass Pārups.

Maijas Kurševas mākslu, šķiet, vieno gan tās spilgti emocionālā, pat psihedēliskā iedarbība, gan tāds kā stāstnieciskums, kas sasaista darba sižetisko līniju un idejisko ieceri, radot vēstījumu, lai skatītāju ievirzītu mākslinieces tēlu sistēmā. Tā ir tieša, smagnēja un tajā pašā laikā – pateicoties mākslinieces humora izjūtai – viegla.

Tomass Pārups

 

Maija Kurševa Maija Kurševa

Maija Kurševa beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu, studējusi Berlīnes Mākslu universitāte. Piedalījusies grupu izstādēs Rīgā, Viļņā, Berlīnē, Maskavā, Tallinā, Briselē, Pēterburgā, Brēmenē, Helsinkos u. c., kā arī rīkojusi vairākas personālizstādes. Šobrīd aktīvi darbojās mākslinieku kolektīvā “Popper Publishing“, organizē Rīgas Zīnu Festivālu, kā arī strādā par sietspiedes un ilustrācijas pasniedzēju Latvijas Mākslas akadēmijā.

Tomass Pārups raksta par vizuālo mākslu. Kopš 2014. gada publicē rakstus interneta portālos satori.lv, arterritory.com, fotokvartals.lv, kā arī “Kultūras Dienā”. Ir rakstījis pavadošos tekstus mākslinieku Ojāra Pētersona un Ērika Apaļā personālizstādēm. Ikdienā novēro laikmetīgās mākslas procesus Latvijā un cenšas sekot līdzi mākslas notikumiem ārzemēs.

kursheva_atv1

Dažkārt atceros savu pirmo tikšanos ar Maiju Kurševu, kad viņai bija jāpieskata izdevuma “Popper Publishing” grupas izstāde “Savienojuma vietas” Kaņepes Kultūras centra otrā stāva izstāžu zālē. Maija tajā piedalījās ar trīs fotokolāžām, kurās vietām pavīdēja zīmējuma fragmenti. Bet arī šeit citi izstādītie darbi – draugu, kolēģu un Maijas domubiedru veikums – jau tajā brīdī radīja iespaidu, ka visa izstāde lielā mērā bijusi Maijas vīziju nopelns. Savukārt pirmo reizi ieraugot viņas zīmējumus, gribējās tos nodēvēt par tādām kā izolētām vājprāta driskām, kas ir atrautas cita no citas un ieslodzītas košos toņos iekrāsotos laukumos. Taču, iepazīstot Maijas darbus kopumā, ātri vien radās atklāsme, ka katrs no tiem iekļaujas rūpīgi izkoptā tēlu sistēmā. Viens sižets aizved līdz nākamajam, un tā viņas darbu varoņi (vai tas būtu zaļais Žanis, kurš nereti uzpeld mākslinieces zīmējumos, vai pūpēži, kas sēž uz kāda Andrejsalas nama jumta) apdzīvo šīs savādās ainavas.

Tomass Pārups

Sērija “Studijas bibliotēka” ir neliela izmēra grāmatas, kas sniedz maksimāli plašu ieskatu Latvijas mākslas ainā 20. gadsimta nogalē un 21. gadsimtā. Grāmatas ietver pamattekstu, interviju, reprodukciju izlasi, kā arī pilnu teksta tulkojumu angļu valodā. Pirmā sērijas grāmata tika izdota 2008. gadā.

 

 

Maija Kurševa

2017
Latviešu un angļu valodā
Redaktore: Guna Pence. Tulkotāja angļu valodā: Marianna Auliciema
Angļu teksta redaktori: Iveta Boiko, Uldis Balodis
Dizains: Dita Pence. Attēlu apstrāde: Inga Ģibiete
144 lpp., pusmīkstais sējums, ISBN 978-9934-565-16-8

Pastāsti tālāk: