Menu

Ģederts Eliass

Sastādītāja Laima Slava

Ģederts Eliass (1887–1975) ir viens no visnoslēpumainākajiem un nenovērtētākajiem 20.–30. gadu māksliniekiem. Viņš ir vienīgais latviešu mākslinieks, kura darbs atrodas Orsē muzejā Francijā, kas mantoja Luvra muzeja 19. gs. beigu/20. gs. sākuma mākslas kolekcijas, kam tika iepirkts arī Eliasa darbs. Albuma sastādītāja, mākslas zinātniece Laima Slava norāda, ka Ģederts Eliass atstājis iespaidīgu, reti bagātu un daudzpusīgu glezniecības mantojumu.

„No mūsdienu distances tajā ielūkojoties, viņš nepārprotami atklājas kā 20. gadsimta pirmās puses latviešu glezniecības dižākā figūra.”

Ģederts Eliass

Grāmatas albuma daļu veido ap 500 Ģederta Eliasa darbu izlase no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja fondiem, kā arī no privātkolekcijām. Lielākā daļa darbu publicēti pirmoreiz. Savukārt monogrāfijas dokumentālo daļu papildina līdz šim neizmantoti materiāli — vēstules, dienasgrāmatas, to fragmenti, piezīmes — no Jurģa Skulmes rīcībā nodotā Ģederta Eliasa māsīcas Elzas Ružģietes arhīva. „Katra mākslinieka dzīve ir vismaz vienas mākslas filmas vērta, bet Eliasa dzīve ir vesela seriāla vērta, jo, viņš ir ne tikai sasniedzis izcilu kvalitāti glezniecībā, viņš ir nodzīvojis patiešām intensīvu, raibu mūžu,” stāsta Laima Slava.

Arhīva materiāli ir unikāla vērtība, kas ļauj mākslinieku un personību Ģedertu Eliasu iepazīt krietni labāk. Tie atklāj gan personības veidošanos, laikmeta pārmaiņas, gan sniedz arī ieskatu tajā, kas veidojis mākslinieka jūtu dzīvi, un te vislielākā loma ir viņa mīļotajām sievietēm.

Ģederts Eliass portrets

Vairāk kā neviens, glezniecību mīlēdams, viņš nonācis pie kaut kā tāda, kas latviešu glezniecībā ir vistīrākie atradumi. Kā viņš rīkojās ar zaļo krāsu, dodot mirdzumu, kā lietoja smaragdzaļo, kas maz raksturīgs latviešu glezniecībā! Viņš ir neaptverams. Viņš ir lielums. Tāds viņš bija savā raksturā, mīlestībā, vērienā pret cilvēku, pret nepieņemamo.

Džemma Skulme

Ģederts Eliass ir viens no izglītotākajiem un erudītākajiem sava laika latviešu māksliniekiem. Vienīgais, kurš pirms Pirmā pasaules kara ieguvis akadēmisku Eiropas līmeņa mākslas izglītību. Dzīves laikā realizējis sevi praktiski visos 19. gs. beigu un 20 gs. sākuma populārajos mākslas virzienos, līdz atradis pilnībā savu izteiksmi. Pēdējā desmitgadē Ģederta Eliasa darbi piedzīvojuši vairākus nozīmīgus notikumus — 2005. gadā Berlīnē tika atklāta pirmā Eliasa personālizstāde ārzemēs; 2012. gadā, atzīmējot mākslinieka 125 gadu jubileju, tika atklātas vairākas Eliasa personālizstādes. Arī monogrāfiskais albums „Ģederts Eliass” ir veltījums mākslinieka gadskārtai.

 

Vairāk :
Egīls Zirnis. Neuzrakstītais seriāls
Kultūras Rondo. Šis ir Ģederta Eliasa 125. jubilejas gads.

 

Ģederts Eliass

2012
Latviešu un angļu valodā
Māksliniece: Inga Ģibiete
480 lpp., cietais sējums, ISBN 978-9984-807-95-9

Albums izdots sadarbībā ar SIA „Alfor”

Pastāsti tālāk: