Menu

Andrejs Grants

Sastādītāji: Laima Slava, Andrejs Grants

 

Albums ir līdz šim apjomīgākais Andreja Granta fotogrāfiju apkopojums pēc apgādā “Neputns” iepriekš izdotās grāmatas “Andrejs Grants. Fotogrāfijas” (2002).  Tā piecas nodaļas – pieci vizuāli stāsti – sniedz nesteidzīgu, izvērstu ieskatu tēmās, kuras autors attīstījis visas savas radošās darbības laikā un turpina papildināt aizvien: “Pa Latviju”, “Kolēģi, draugi, paziņas”, “Dubultportreti”, “Ceļojumu piezīmes”, “Iespaidi”. Šo melnbalto fotogrāfiju tematiskā dominante nemainīgi ir Latvijas lauki un mazpilsētas, sastaptie cilvēki, dabas impresijas un garāmslīdoši esamības acumirkļi.

“Granta fotogrāfijas apstādina nejaušu sakritību izredzētus mirkļus, kuros vienkāršas tiešamības ainas pārtop vēstījumos par ireālo dimensiju ikdienas vaigā. Par mūsu dzīves laika minamo noslēpumu. Kā harismātisks skolotājs viņš jau vairākas Latvijas jauno fotogrāfu paaudzes ir atvēris īpašajam domāšanas rituālam.”

/Laima Slava/

 

 

Albumā latviešu un angļu valodā lasāmas filozofa Kārļa Vērpes un dzejnieka Arta Ostupa esejas, kā arī Andreja Granta skolnieces fotogrāfes Ievas Raudsepas teksts “Piecas lietas”, kurā apkopotas paša Granta atziņas par fotogrāfiju un fotografēšanu.

 

“.. Granta un viņa līdzgaitnieku bildēs skatoties, pamazām var atjaust zūdošās pieredzes aprises un to, kas tajā ir saistošs. Granta attēlu gadījumā tas noteikti ir ilglaicīgums – tēls, kas aug un nobriest lēni lēni un grodi ieguļas apziņā, – un tā ir iezīme, kas nebūt nav raksturīga arī savulaik tik kārotajai Rietumu mākslas fotogrāfijai 20. gadsimta otrajā pusē. Un es te domāju nepretenciozi sakrāli uzpildītu, noslēpumainu, lēnu laiku. Turklāt tie ir tēli, kas paliek atmiņā, – pretēji veselai gūzmai vizuālās informācijas, kas līdzīgi ātrvilcienam šodien traucas tai cauri uz neatgriešanos. ”

/Kārlis Vērpe/

 

 

Izdevumā ietverta arī Andreja Granta radošā biogrāfija, kā arī nozīmīgāko izstāžu un bibliogrāfijas apkopojums.

 

Vairāk par albumu:

Kultūras Rondo. Toma Treiberga saruna ar Andreju Grantu

Arterritory. “Es nekoncentrējos uz mainīgo pasauli”. Tomasa Pārupa saruna ar Andreju Grantu

 

Andrejs Grants

2018
Latviešu un angļu valodā
Sastādītāji: Andrejs Grants, Laima Slava
Dizains: Mārtiņš Ratniks
Tekstu autori: Kārlis Vērpe, Artis Ostups, Ieva Raudsepa
Latviešu tekstu redaktore: Antra Bula
Tulkojums angļu valodā: Valdis Bērziņš
Angļu tekstu redaktore: Iveta Boiko
Attēlu apstrāde: Jānis Veiss
Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds
335 lpp., cietais sējums ar apvāku, ISBN 978-9934-565-40-3

Pastāsti tālāk: