Menu

1914

Sastādītājas Ginta Gerharde-Upeniece, Nataļja Jevsejeva

Eiropas kultūras galvaspilsētas Pirmā pasaules kara simtgadei veltītās izstādes „1914” katalogs.

Izstāde atspoguļo kara izpostīto kultūras mantojumu, pirmo reizi parādot Rundāles pils muzeja krājuma daļu – arhitektūras un interjeru, mākslas un sakrālo priekšmetu fragmentus, cietušus no karu, varas maiņu satricinājumiem un laika postošā iespaida. Sadaļā „Strēlnieki” iekļautas fotogrāfijas no Latvijas Kara muzeja un privātkolekcijām. Savukārt izstādes sadaļa „Aculiecinieki” dod iespēju iepazīties ne tikai ar latviešu klasiskā modernisma darbiem, bet arī ar gleznām, grafikām un tēlniecības paraugiem no Pirmajā pasaules karā neatkarību ieguvušajām zemēm. Kopumā pārstāvēti 17 prestižākie mākslas muzeji un nacionālās galerijas no 11 valstīm. Mūsdienīgu skatījumu uz vēsturiskajiem notikumiem piedāvā arī trīs latviešu mākslinieki – Ēriks Božis, Krišs Salmanis un Andris Breže.

Ginta Gerharde-Upeniece, „1914” projekta vadītāja: „„1914” ir stāsts par pagrieziena punktu vēsturē un reizē arhitektonisks inscenējums, kura

centrā ir trīs sadursmju zonas – konflikts laika dimensijā, kad jauns laikmets neatgriezeniski transformēja iepriekšējo vērtību sistēmu un atskaites punktus, konflikts cilvēkā – spēja upurēt dzīvi, iesaistoties karā un cīnoties par savu zemi, un visbeidzot – konflikts ģeogrāfiskajā telpā, kurā sevi pieteic jauni lielvaru un politisko spēku samēri un topošā jaunā Eiropa.”

Projekts „1914” veidots īpaši Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālei Arsenāls – vēsturiskajam piemineklim, kas celts militārām vajadzībām, kara ieroču noliktavai (1832). Pēc atšķirīgām ēkas funkcijām dažādos vēsturiskos periodos kopš 1988. gada vecais arsenāls pielāgots muzejam un izstāžu zālei.

1914

2014
Latviešu un angļu valodā
Autoru kolektīvs. Māksliniece: Inga Ģibiete
224 lpp., mīkstais sējums, ISBN 978-9934-512-20-9

Katalogs izdots sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju

Pastāsti tālāk: