Menu

Aivars Madris “Zonas”

 

Ceļā pie lasītājiem ir jaunā dzejnieka Aivara Madra pirmais dzejoļu krājums “Zonas”. Aivars ir liepājnieks, kurš pēc filoloģijas studijām, paša vārdiem, “aizķēries Rīgā”. Dzeju raksta jau aptuveni desmit gadus, taču līdz šim publicējies maz. Viņa dzejoļi bijuši lasāmi žurnālā “Latvju Teksti” un interneta žurnālos “Punctum” un “Satori”, arī “Satori” izdotajos grāmatžurnālos. Darbojas literatūrkritikā, raksta par kino, tulko un atdzejo.
Krājuma redaktors – Kārlis Vērdiņš.

***

Tosts pie Kalpaka tilta

kā kaķēni lietus laikā mēs sabēgam patiltē un atkorķējuši iedzeram par visiem lūžņos norakstītajiem traleriem un rūsas piesmietajiem zemūdeņu korpusiem, par ķērcošajām kaijām un armijas helikopteriem pilsētas debesīs, iedzeram par Tosmares kuģu remonta rūpnīcu, kur mans vectēvs sačakarēja aknas ar tehnisko spirtu, par tornīti, no kura sīkie kā saulē vizoši pilieni vasarās nirst naftainajā ūdenī, iedzeram par žiguļa karkasu, kas gadiem cēli gozējas dzelmē, par pudeļu lauskām un izsmēķiem kanāla malās, par mūžam nerimstošo jūras vēju, mitru un sīvu kā mārrutki, iedzeram par krieviem šaipus un taipus tilta, iedzeram par brīvajiem letiņiem šaipus un taipus okeāna un visbeidzot iedzeram par to, lai allaž atrastos tilts, zem kura grūtā brīdī patverties no sāpēm un posta. priekā!

/Aivars Madris/

 

Foto: Oskars Upenieks

 

Sadarbībā ar:

Mihails Kuzmins “Tīkli”/”Сети”

 

Drīzumā lasītāju iecienīto dzejas Samta sēriju papildinās jauns bilingvāls izdevums – krievu literatūras Sudraba laikmeta dzejnieka Mihaila Kuzmina (1872–1936) debijas krājuma “Tīkli” (1908) atdzejojums.
Atdzejojuši Einārs Pelšs un Kārlis Vērdiņš, redaktors – Jānis Elsbergs.

***

Tu kūsti kā vasks, purpuram tekot,
Brūces — maigajā miesā, ko bultas rāva.
Kā roze sadedz un nenojaut degot,
Kāda mirdzoša gaisma tevi kļāva.
Mana asins lai kļūst par ūdeni vēsu,
Lai elpa kļūst par svaigu gaisu!
Uz viena ceļa ar tevi esmu,
Un kopīgo saiti neatraisu.
Izrauju sirdi, šai dzīvei nevajadzīgs! —
Apdziesti, aprimsti veltā un karstā!
Kaut aizliegums pārkāpts, kaut gaiss ir smacīgs:
Mēs neskarti izkāpsim skaidrajā krastā.

/Atdzejojis Einārs Pelšs/

 

 

 

Sadarbībā ar: