Menu
Islama rokasgramata

Jāko Hemēns-Antila “Islāma rokasgrāmata”

“Šīs grāmatas mērķis ir sniegt atbildes uz jautājumiem – gan tiem, kas izskanējuši pēdējā laikā, gan tiem, kurus būtu vajadzējis uzdot,” raksta somu zinātnieks, profesors Jāko Hemēns-Antila (Jaakko Hämeen-Anttila).
Grāmatas trīs daļas sniedz pārskatu par  islāma vēsturi, islāmu kā reliģiju un mācību, kā arī aplūko strāvojumus, kas pēdējos gados izpelnījušies lielu uzmanību.

No somu valodas tulkojusi Ingrīda Peldekse
Redaktors: Arturs Hansons
Dizains: Armands Zelčs

Sigita Daugule

Albums “Sigita Daugule”

L.S.: Tad tu gribi apstādināt to, kas tev liekas skaists, – nu gluži kā Gētem!
S.D.: Man liekas, mākslinieki visi grib to apstādināt! Man šausmīgi patika vienā Vinetas Kaulačas intervijā teiktais, ka glezniecība būtībā ir mūžīgā tagadne. Ka labā gleznā – kaut vai kad skatāmies “mazos holandiešus” vai Džoto –, tur ir apturēts laiks, bet šis laiks iesniedzas mūsdienās. Tas pastāv gan tagad, gan pirms, gan pēc tam – tas ir visuresošs laiks. Es tik ļoti šai domai piekrītu! Glezniecība ir mūžīgā tagadne. Ja tu spēj tajā ielikt to konkrēto notikumu vai lietas būtību un ja tas ir labi uztaisīts, tad tas patiesībā iesniedzas mūžībā.

Tekstu autores: Dace Lamberga, Laima Slava, Sigita Daugule
Dizains: Anta Pence

Attēls: Sigita Daugule “Pilnmēness”. 2017

MK_vaks_mm570

Tomass Pārups “Maija Kurševa”

Sērija “Studijas bibliotēka”

“Maijas Kurševas mākslu, šķiet, vieno gan tās spilgti emocionālā, pat psihedēliskā iedarbība, gan tāds kā stāstnieciskums, kas sasaista darba sižetisko līniju un idejisko ieceri, radot vēstījumu, lai skatītāju ievirzītu mākslinieces tēlu sistēmā. Tā ir tieša, smagnēja un tajā pašā laikā – pateicoties mākslinieces humora izjūtai – viegla.” (Tomass Pārups)

Autors: Tomass Pārups
Dizains: Dita Pence

 

Volfs Fostels

Maija Tabaka un Rietumberlīne

Izstādes “Maija Tabaka un Rietumberlīne” katalogs

“Vācu mākslas kritiķi Maiju Tabaku kopš viņas uzturēšanās Rietumberlīnē 1977.–1978. gadā un lielās 1979. gada personālizstādes mākslinieku namā “Betānija” vēl aizvien turpina dēvēt par “paradīzes putnu”. Jauniegūtie draugi Maiju bija nosaukuši par “padomju grāfieni”. Uz Rietumberlīnes sabiedrību viņa atstāja iespaidu gan ar savu spožo glezniecību, gan pašas efektīgo tēlu. Savukārt māksliniecei no Padomju Latvijas tur pavadītais laiks bija necerēta un vienreizēja iespēja izrauties pasaulē un sajust “vēju zem spārniem”.

Kā tieši Maijai Tabakai radās šī izdevība, kā viņa jutās no tālaika padomju īstenības tik atšķirīgajos apstākļos, ar ko draudzējās, kādas bija viņas attiecības ar šo “pilsētu-salu”? Un kā Maijas Tabakas gleznas šodien jūtas Rietumberlīnes kolēģu darbu kontekstā? Izstāde “Maija Tabaka un Rietumberlīne” lūkos sniegt atbildes uz šiem jautājumiem.” (Ivonna Veiherte)

Sastādītāja: Ivonna Veiherte
Tekstu autori: Ivonna Veiherte, Jānis Borgs, Barbara Štraka, Kristiāna Bauermeistare, Ulrihs Bērs, Dr. Eckhart J. Gillen, Ginka Šteinvaksa, Volfgangs Millers, Hanness Bēringers
Dizains: Inga Ģibiete

Attēls: Volfs Fostels. Maijas Tabakas portrets. 1978. Audekls, jaukta tehnika. 50,4×40 cm. Zuzānu kolekcija. Foto: Jānis Pipars

 

Kamingss

E. E. Kamingss “Pavasara virpulis” / E. E. Cummings “Springtime Circling”

Dzejas izlase bilingvālajā samta sērijā

“Pateicoties savai inovatīvajai pieejai dzejai, Kamingss ir ieguvis gan “l’enfant terrible of English Letters” apzīmējumu, gan arī sava laikabiedra, dzejnieka Ezras Paunda augsto novērtējumu, ka Edvards esot “vienīgais radošais dzejnieks” tajā laikā (1939. g.). Abi šie vērtējumi kaut kādā ziņā ir vienlīdz patiesi — dzejnieka poētiskā amplitūda variējas no ironijas līdz ļoti niansētai mīlestības dzejai; Kamingss savā būtībā ir uzskatāms par humānu mīlestības dzejnieku, kas dziļi apzinās cilvēka dzīves īsumu un traģiskumu.” (Ingmāra Balode un Kristaps Vecgrāvis)

Sastādītāji: Ingmāra Balode, Kristaps Vecgrāvis
Atdzejotāji: Ingmāra Balode, Jānis Elsbergs, Aina Kraujiete, Jānis Krēsliņš, Aivars Maizītis, Kristaps Vecgrāvis, Viktors Kalniņš
Redaktors: Jānis Elsbergs

Foto: E. E. Kamingss Ņūhempšīrā 1939