Menu

PORTRETS LATVIJĀ. 20. GADSIMTS. Sejas izteiksme

Izstādes katalogs

Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā 3. novembrī tiks atklāta izstāde “PORTRETS LATVIJĀ. 20. GADSIMTS. Sejas izteiksme”, kas turpinās pirms daudziem gadiem Rundāles pils muzeja aizsākto portreta žanra attīstības izpēti Latvijas kultūrtelpā gadsimtu gaitā. Vienlaikus nāks klajā arī apjomīgs, bagātīgi ilustrēts izstādes katalogs. Rakstnieks Māris Bērziņš tā ievadesejā raksta:

“Domāt par divdesmitā gadsimta latviešiem ir interesanti, taču, iegrimstot apcerē arvien dziļāk, saproti, ka noķert un saturēt kopā visus nekādi nav iespējams, tautieši slīd starp pirkstiem kā magoņu sēkliņas.

Katra tauta ir savdabīga, tai piemīt vienojošas iezīmes, un tajā pašā laikā milzīgais grupas portrets ir bezgala raibs. Latvieši nav izņēmums. Mēs esam tik polihromatiski – kā straujas upes, kā rāmi ezeri, kā purva akači, kā uzarti lauki, kā papuves, kā masta priedes, kā lauztas priedes, kā āboli zaļi, dzelteni, sarkani, un vēl un vēl ..”

 

Sadarbībā ar:

Vilis Rīdzenieks

 

Vilis Rīdzenieks šodien ir vispazīstamākais 20. gadsimta pirmās puses latviešu fotogrāfs. Rīdzenieka kā leģendāras personības slavas pamatā galvenokārt ir fakts, ka viņš radījis vienu no nozīmīgākajām valsts relikvijām – Latvijas valsts proklamēšanas notikuma vienīgo fotogrāfiju. Tomēr par vienu no vadošajām figūrām Latvijas foto vēsturē viņu ļauj uzlūkot viss mūža devums kopumā, jo septiņdesmit astoņi Viļa Rīdzenieka mūža gadi (1884–1962) Latvijas vēsturē aptver ārkārtīgi dinamisku un notikumiem piesātinātu laikmetu, kas guvis daudzveidīgu atspoguļojumu viņa uzņemtajās fotogrāfijās. Tas lielā mērā noteicis albuma vizuālā materiāla izvēli un saturu, kas ticis pakārtots mērķim iepazīstināt ar Rīdzenieka mantojumu visā tā dažādībā, sniedzot priekšstatu par viņu gan kā dokumentālistu, gan kā fotomākslinieku, gan arī kā iecienītu salonfotogrāfu.

Mākslas zinātnieces Katrīnas Teivānes-Korpas sastādītā grāmata ir pirmais šāda apjoma izdevums, kas veltīts kādam no 20. gadsimta pirmās puses latviešu fotogrāfiem.

 

 

 

 

 

Sadarbībā ar: