Menu

Uga Skulme

Sastādītāja Laima Slava

„Uga Skulme” turpina apgāda „Neputns” sēriju, kas veltīta latviešu mākslas klasiķiem. Slavenās Skulmju dzimtas mākslinieks Uga Skulme (1895–1963) pārstāv paaudzi, kas 20. gs. veidoja Latvijas mākslas vēsturi.

Uga Skulme

Šis izdevums darba gaitā izveidojies gana neparasts — Ugam Skulmem veltīto monogrāfisko albumu papildina mākslinieka paša rakstītu memuāru grāmata. Grāmatu sastādītāja, mākslas zinātniece Laima Slava stāsta: „Sākot strādāt pie projekta, bija skaidrs, ka Ugas Skulmes dēla Jurģa Skulmes arhīvs glabā daudz un dažādus maz zināmus, nepublicētus materiālus. Tomēr realitāte pārspēja gaidīto — ne tikai bagātais attēlu un dokumentu krājums, bet arī daudzās burtnīcas ar Ugas Skulmes rakstītām atmiņām izrādījās apjomīgs un interesants materiāls.”

Rezultāts ir divas, cieši saistītas un tajā pašā laikā patstāvīgas grāmatas — māksliniekam veltīts albums „Uga Skulme” un paša gleznotāja memuāri — „Atmiņu grāmata”.

Albuma darbu izlasi veido vairāk nekā 300 mākslinieka gleznas, grafikas, zīmējumi no dažādiem krājumiem un kolekcijām. Savukārt tekstu daļas autori — mākslas zinātniece Dace Lamberga, Jurģis Skulme, mākslinieka audzēkņi Bernhards Mednītis un Jānis Šneiders, kā arī tā laika mākslinieku modeļi Elvīra Baldiņa un Sarmīte Sīle — katrs atklāj Ugas Skulmes personību dažādos laika posmos un no dažādiem skata punktiem.

Atmiņas, kuras pierakstījis pats mākslinieks, ir nozīmīgs, līdz šim nepublicēts materiāls. Hronoloģiski tās ietiecas tālā dzimtas vēsturē un noslēdzas ar mākslinieka pēdējiem dzīves gadiem. Būdams lielisku mākslas recenziju autors, Uga Skulme arī atmiņas pieraksta ar literāro gaumi. Tie ir daudzkrāsaini, asprātīgi un intelektuāli piesātināti mākslinieka pieraksti.

Uga Skulme

Vienmēr drudžains, vienmēr mainīgs, vienmēr iekšējas svelmes pilns.

Romāns Suta

Uga Skulme — gleznotājs, grafiķis, mākslas kritiķis, pedagogs un spilgti radoša personība. Bijis slavenās Rīgas mākslinieku grupas dalībnieks, ar laiku arī galvenais tās uzskatu paudējs un talantīgs mākslas kritiķis. Strādājis dažādos žanros, viņu aizrāvis kubisms, Pablo Pikaso neoklasicisms (pats mākslinieks savos darbos to gan dēvē par „elefantiāzi”), jaunreālisms un citi 20. gs. modernās mākslas virzieni.

 

 

Uga Skulme

2013
Latviešu un angļu valodā
Māksliniece: Inga Ģibiete
280 lpp., cietais sējums, ISBN 978-9934-512-14-8

Albums „Uga Skulme” izdots ar SIA „Alfor” un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu

Pastāsti tālāk: