Menu

Monika

Margarita Zieda

„Studijas bibliotēkas” sērijā grāmata par scenogrāfi un mākslinieci Moniku Pormali. Latvijas mākslā viņa ienāca 90. gadu beigās ar instalācijām, foto un video darbiem. Atpazīstamību pasaulē Monikas Pormales darbi ieguva, strādājot kopā ar režisoru Alvi Hermani: gan viesojoties ar Jaunā Rīgas teātra izrādēm Eiropā, Amerikā un Āzijā, gan veidojot izrādes Frankfurtes teātrī, Rūras triennālē, Maskavas Nāciju teātrī, Ķelnes teātrī, Vīnes Burgtheater, Minhenes kamerteātrī.

Par Monikas vizītkarti ir kļuvusi scenogrāfija izrādei „Garā dzīve” — Latvijas pensionāru komunālās dzīves šķērsgriezums, eksplodējis ilgā laikā uzkrāto priekšmetu simtos. Līdzās 90. gadu spēcīgākajam ceļvedim padomju dzīves labirintos — Ņujorkā strādājošā Maskavas konceptuālista Iļjas Kabakova politiskajām instalācijām, izmantojot tā paša laika materiālās kultūras mantojumu, Monika Pormale sociālas polemikas un režīma kritikas vietā attīstīja kaut ko citu — privātās, personīgās dzīvestelpas eksistenciālu poēziju.

Margarita Zieda

Grāmatas autore Margarita Zieda ir studējusi Maskavas Teātra institūtā (GITIS) teātra zinātni, MA un Berlīnes Mākslas universitātē kultūržurnālistiku, MA. No 1995. gada publicējas Latvijas presē, galvenokārt rakstot tekstus par teātri Latvijā un pasaulē. Šobrīd strādā kā žurnāliste, teātra kritiķe un dramaturģe, kā arī studē Berlīnes Brīvās universitātes doktorantūrā.

Sērija „Studijas bibliotēka” ir neliela izmēra grāmatas, kas sniedz maksimāli plašu ieskatu Latvijas mākslas ainā 20. gadsimta nogalē un 21. gadsimtā. Grāmatas ietver pamattekstu, interviju, reprodukciju izlasi, kā arī pilnu teksta tulkojumu angļu valodā. Pirmā sērijas grāmata tika izdota 2008. gadā.

Monika

2010
Latviešu un angļu valodā
Māksliniece: Dita Pence
192 lpp., pusmīkstais sējums, ISBN 978-9984-807-60-7

Pastāsti tālāk: