Menu

Krišs Salmanis

Santa Mičule

Laikmetīgajai mākslai veltītajā sērijā “Studijas bibliotēka” mākslas zinātnieces un kritiķes Santas Mičules grāmata par mākslinieku Krišu Salmani.

Kriša Salmaņa māksla klusām novēro mūs. Ikdienišķi paradoksi kalpo par eksistenciālu situāciju alegorijām, kas skatītāju gan atsvešina, gan pietuvina budistiski rāmai pasaules pieredzei. Kriša Salmaņa māksla klusām novēro mūsu pašu novērojumus, netirdot ar triviāliem jautājumiem. Tā ir līmlenšu un līmlapiņu dzeja ar matemātiskiem nolūkiem – piemēram, izmērīt bezgalīga tukšuma ietilpību vai procentuāli aprēķināt vienkāršības neizbēgamo klātbūtni dzīves sarežģītībās.

Santa Mičule
Krišs Salmanis

Grāmata ir Santas Mičules mēģinājums „aplūkot Kriša Salmaņa darbos sastopamās situācijas un analizēt metodes, ar kuru palīdzību viņš tās atklāj sev raksturīgajās mākslas izpausmēs”. Latvijas lauku ainava, dažādu parādību pārveidošana un  educēšana, pārvēršot tās tīši veltīgās bezjēdzībās, animācijas cilpas dažādos formātos un variācijās, savs ķermenis kā mākslas medijs – tie ir elementi un paņēmieni, kurus autore padziļināti apskata grāmatā. Teksta daļas noslēgumā – Santas Mičules saruna ar Krišu Salmani, kurai seko albuma daļa ar darbu izlasi.

Bet kā uztaisīt zīmolu no cilvēka, kas spēlējas gan ar 19. gadsimta ainavām, gan līmlentēm no būvmateriālu veikala?

Krišs Salmanis

 

Krišs Salmanis

Krišs Salmanis ir viens no viens no vadošajiem Latvijas māksliniekiem. Izstādēs piedalās kopš 1996. gada, šobrīd viņa darbi un personālizstādes ir gaidīts un plaši apspriests notikums. Kopā ar mākslinieku Kasparu Podnieku veidojis Latvijas paviljonu “Ziemeļi – Ziemeļaustrumi” 55. Venēcijas mākslas biennālē, nominēts prestižām mākslas balvām, viņa darbi iekļauti Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un topošā Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja krājumos, kā arī Igaunijas Mākslas muzeja un Centrāleiropas un Austrumeiropas valstu video mākslas arhīva “Transitland” kolekcijā. Vairākas viņa personālizstādes kļuvušas par hrestomātiskiem un neaizmirstamiem gadījumiem Latvijas mākslā.

Santa Mičule ir mākslas zinātniece un kritiķe. Regulāri publicē laikmetīgajai vizuālajai kultūrai veltītus rakstus Latvijas un Eiropas kultūras medijos. Šobrīd studē Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas zinātnes doktorantūras programmā, ir viena no Baltijas laikmetīgās mākslas interneta žurnāla “Echo Gone Wrong” redaktorēm.

Krišs Salmanis

Vairāk par:
Kultūras Rondo: Santa Mičule grāmatā piedāvā izvērstu eseju par mākslinieku Krišu Salmani
Kultūras ziņas: Sērijā «Studijas bibliotēka» iznāk Santas Mičules grāmata par Krišu Salmani

 

Krišs Salmanis

2018
Latviešu un angļu valodā
Dizains: Dita Pence. Redaktore: Guna Pence
Tulkotāja angļu valodā: Marianna Auliciema. Angļu teksta redaktore: Iveta Boiko
Attēlu apstrāde: Jānis Veiss. Foto: Valdis Jansons, Valts Kleins, Gatis Rozenfelds,
Krišs Salmanis, Ansis Starks
132 lpp., pusmīkstais sējums, ISBN 978-9934-565-32-8
Grāmata izdota sadarbībā ar Valsts kultūrkapitāla fondu, fondu "Mākslai vajag telpu"

Pastāsti tālāk: