Menu

Daba klusē

Ieva Jurjāne

Mākslinieces Ievas Jurjānes akvareļgleznojumi sērijā “Daba klusē” tapuši 2015./2016. gadā, grāmatā “Daba klusē” iekļauti 23 no tiem. Gleznojumus grāmatā papildina fotogrāfijas no darba procesa, kā arī Ievas Jurjānes tekstuālas piezīmes un mākslas zinātnieces Elīnas Sproģes komentārs.

Grāmata nāk klajā reizē ar Ievas Jurjānes personālizstādi galerijā “Alma”. “Telpiski piedzīvot darbus galerijā ir viens, šķirstot grāmatu – kas cits. Galvenais ir tas, kas notiek cilvēka galvā, asociācijās,” tā māksliniece par abiem notikumiem.

Cilvēka esamības trauslums, eksistenciāli jautājumi un izmisuma līmenis intuitīvi tiecas būt kompensēts ar dabas saskarsmi.  Nemierā dzenoši jautājumi grib rast atbildes. Daba iepretī klusē. Klusums, kas reizēm atraida, bet reizēm pieņem, ieaicina. Cilvēka ilgas liek meklēt cita mēroga atskaites punktus. Reāli cilvēki ievieto savu mazo “Es” vidē, kas provocē minēt lielākas vai mazākas sakarības. Ceļojums uz kalniem, tuksnesi, zemūdeni ir iespēja atdzimt ar jaunām maņām. “Klusā daba” vienmēr ir speciāli organizēts uzstādījums. Cilvēka samazināšana attiecībā pret Dabas elementiem rada grotesku pārspīlējumu. Ilgstoši skatoties redzamajā, dzimst paradoksāli ietilpīgas asociācijas. Iespēja vadīt kompozīcijas inscenējuma procesu ir kārdinoša – kā iedoma pārvaldīt savu cilvēka dabu un dzīvi. Spēlējoties ar trauslajām porcelāna figūrām, var ieraudzīt ainas dzīvības un nāves teātrī. Skatoties redzamajā, pārdomāt eksistences ietilpību un ierobežotību. Figūras ir cilvēki savā kailajā būtībā, attīrīti no visa liekā. Rotaļīgi kā mīti, tie sastopas ar Dabas mitoloģiju. Satikties ir vilinoši, skaisti un baisi. Un ironiski. Daba klusē, varbūt uz mirkli sastingusi, pirms aprīt šīs cilvēciskās būtnes, bet varbūt, lai ļautu tām saplūst ar eksistences “pamatelementiem” savstarpējā harmonijā un mīlestībā.  Dabas klusēšana provocē cilvēka dzirdēšanu. Dabas klusēšana sevī ietver visu.

Ieva Jurjāne
Ieva Jurjāne

Vairāk par:
Kultūras Rondo: Ieva Jurjāne. Dabas klusēšana provocē cilvēka dzirdēšanu. Dabas klusēšana sevī ietver visu
Kultūras ziņas: Mākslinieces Ievas Jurjānes “Daba klusē”

 

 

Daba klusē

2016
Latviešu un angļu valodā
Teksts: Ieva Jurjāne, Elīna Sproģe. Dizains: Rūta Briede, Artis Briedis
64 lpp., mīkstais sējums, ISBN 978-9934-512-95-7
Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds

Pastāsti tālāk: